Our Location
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Szukasz taniego i łatwego sposobu na wypracowanie formy? Nie wiesz jaki sprzęt treningowy wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Przychodzimy z pomocą i w poniższym tekście postaramy się rozwiać wątpliwości oraz opowiedzieć co nieco na temat popularnej grupy akcesoriów, jaką z całą pewnością są gumy do ćwiczeń.
Kiedyś problemem była niedostateczna ilość sprzętu do fitnessu. Aktualnie, zupełnie na odwrót, problemem jest jego nadmiar. Czy nie irytują was godziny spędzone na szukaniu odpowiedniego produktu? Nie wiemy jak jest z wami, ale nas bardzo zniechęca wizja porównywania ogromnej ilości artykułów i czytania dziesiątek opinii klientów, które często wcale nie pomagają w podjęciu decyzji zakupowej. Ostatecznie, gdy zdaje się, że już ją podjęliśmy, często znajdujemy coś tańszego czy wyglądającego korzystniej. Pojawia się odwieczny dylemat: postawić na dobrą jakość i przełknąć wyższą cenę, czy raczej nie nadwyrężać portfela kosztem gorszej jakości. Niekończące się kalkulacje. Zakupy kończą się fiaskiem, bo nie umiemy zdecydować co będzie dla nas najlepsze i tak nasze postanowienie: „Od jutra dbam o siebie i zaczynam ćwiczyć”, ponosi porażkę jeszcze zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie. Szkoda, by tak trywialny problem stał się przeszkodą na drodze do Twojego lepszego zdrowia, wymarzonej sylwetki czy osiągnięcia celów treningowych.
Idealnym rozwiązaniem w czasach pandemii, kiedy siłownie na zmianę otwierają się i zamykają, jest trening w domu, ogrodzie, parku czy lesie. No dobrze, ale jak domową metodą zastąpić wolne ciężary? Tutaj przychodzą nam z pomocą wszelkiego rodzaju gumy do ćwiczeń. No właśnie, tylko które wybrać? Mini band, power band, flex band, hip band czy thera band? Co to wszystko znaczy?
♡ Są świetne dla początkujących i łatwe w obsłudze
♡ Stawiają progresywny opór – umożliwiają dostosowanie ciężaru w prosty sposób poprzez stopień rozciągnięcia, a stymulacja mięśni jest zmienna podczas całego ruchu
♡ Są niewielkie i kompaktowe! Możesz je wsadzić do plecaka i zabrać ze sobą wszędzie (dobre rozwiązanie treningowe dla podróżujących)
♡ Są bezpieczne! Jeśli dokuczają Ci problemy ze stawami lub powracasz do sprawności po kontuzji, gumy zabezpieczą twoje stawy przed nadmiernym obciążeniem.
♡ Umożliwiają wykonywanie ruchu w wielu płaszczyznach! W przeciwieństwie do wolnych ciężarów, to nie siła grawitacji, a elastyczność gumy warunkuje napięcie mięśnia.
♡ Przełamują rutynę i stanowią świetne urozmaicenie tradycyjnego treningu! Jeśli trenujesz z wolnymi ciężarami, dołączając gumy, możesz nadać nowy wymiar swoim ćwiczeniom.
Podobnie jak wolne ciężary zapewniają zewnętrzny opór, który muszą pokonać Twoje mięśnie. Istotna różnica polega jednak na tym, że gumy charakteryzują się oporem, który rośnie wraz ze zwiększaniem jej rozciągnięcia, niezależnym od siły grawitacji (jak w przypadku wolnych ciężarów). O sile oporu danej gumy, w zależności od producenta najczęściej informuje jej kolor i rozmiar. Gumy mogą różnić się także materiałem, z którego są wykonane.
Z założenia power bandy to gumy o dużej średnicy. Znajdują uniwersalne zastosowanie przy wykonywaniu wielu partii ćwiczeń wzmacniających, rozciągających, rozgrzewki (aktywacji i mobilizacji mięśni) oraz treningu głównego. Żeby nie było tak prosto, niektórzy producenci, odchodząc od utartych schematów power bandami nazywają jednak gumy o mniejszej średnicy. Żeby wszystko było jasne i zrozumiałe, dla porządku ustalmy więc, że:
♡ Power band = gumy o dużym obwodzie
♡ Mini band = gumy o małym obwodzie, w tym flex band i hip band oraz niektóre „power bandy”
Porównanie produktów dostępnych w naszym sklepie : Mini band vs Flex band
Jeśli wybierzesz gumę o zbyt dużym oporze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że technika wykonania ćwiczenia będzie zła. Dodatkowo nie będziesz w stanie wygenerować wystarczająco dużo siły, przez co nie osiągniesz wystarczającego zakresu ruchu, angażującego dane mięśnie.
Porównanie produktów dostępnych w naszym sklepie : Flex band vs Hip band
Hip bandy mają zmienną długość obwodu (im silniejsza guma, tym mniejszy obwód). Ze względu na to osoby o większym obwodzie ud mogą mieć problem z założeniem gumy, a bardzo silny opór, którym się charakteryzują, nie ułatwia tego zadania.
Z kolei z flex bandami pojawia się inny problem. Biorąc pod uwagę dużą średnicę, musisz dojść do stosunkowo dużego zakresu ruchu, żeby pojawił się oczekiwany opór.
Trudności te, będą uwarunkowane cechami indywidualnymi użytkownika. Jeśli boisz się, że „nie zmieścisz się” w mocniejsze gumy, wypróbuj na początek mini bandy. Posiadają większą rozciągliwość, co powinno ułatwić ich założenie.
Szerokość hip bandów jest większa niż flex bandów. Można potraktować zarówno jako zaletę, jak i wadę. Z jednej strony, dzięki temu guma jest bardziej stabilna, z drugiej, w przypadku niższych osób szerokość po rozciągnięciu może sięgać nawet połowy uda, co utrudni wykonywanie niektórych ćwiczeń.
Możesz manipulować intensywnością treningu, zaawansowaniem ćwiczeń poprzez:
♡ Zwiększenie liczby powtórzeń
♡ Użycie gumy o większym oporze
♡ Zwiększenie oporu przez wykorzystanie dwóch gum
♡ Powolne i dokładne wykonywanie ruchów rozciągających
Trening z gumami oporowymi posiada swoje plusy i minusy. Jednak nie oszukujmy się, żaden rodzaj aktywności nie jest idealny i samowystarczalny. Do osiągnięcia sukcesu (czy to sylwetkowego czy w konkretnej dyscyplinie sportowej), konieczne jest łączenie treningów o różnym charakterze i specyfice. Organizm po pewnym czasie (około 4-6 tygodni) przyzwyczaja się do danego bodźca. By dalej rozwijać siłę, sprawność, kondycję, trzeba systematycznie wprowadzać modyfikacje w plan ćwiczeń. Obojętnie więc, czy startujesz w zawodach biegowych, podnoszeniu ciężarów, czy ćwiczysz amatorsko. Gumy oporowe doskonale urozmaicą twój trening i pozwolą Ci osiągnąć lepsze rezultaty. Dobrym rozwiązaniem jest wybór zestawu gum. Cięższe dla większych, silniejszych grup mięśniowych, lżejsze dla mniejszych, słabszych. Te drugie świetnie nadadzą się również do rozgrzewki.
Nie ma na co czekać! Każda pora jest dobra, żeby zacząć.