Our Location
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Folia NRC, koc ratowniczy, folia życia, koc przeciwwstrząsowy… To tylko kilka nazw, pod którymi można spotkać ten niepozorny, ale niezwykle przydatny element każdej apteczki pierwszej pomocy. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest koc ratowniczy, jak się nim posługiwać oraz poznasz nietypowe zastosowania koców ratunkowych, które uratują nie jedną wyprawę za miasto.
Folia termiczna, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie ochronić poszkodowaną osobę przed różnego rodzaju wahaniami temperatury ciała. Koce pozwolą uniknąć zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia.
Jest to możliwe, gdyż cienki, metalizowany materiał odbija wypromieniowane ciepło w odpowiednią stronę – do ciała, gdy chcemy je ogrzać, lub na zewnątrz, gdy chcemy uniknąć udaru cieplnego.
Folia NRC sprawdzi się również w bardziej przyziemnych sytuacjach – pomoże utrzymać chłód w mieszkaniu w czasie upałów, na wakacjach załata namiot, zastąpi śpiwór czy też posłuży za koc piknikowy. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej nietypowych zastosowaniach koca przeciwwstrząsowego!
Koc ratowniczy wykonany jest zazwyczaj z cienkiej, srebrno-złotej folii z tworzywa sztucznego. Ma ona właściwości termoizolacyjne, a także zapobiega wychłodzeniu zwłaszcza na drodze konwekcji, czyli unoszeniu się powietrza o wyższej temperaturze.
Srebrna strona koca odbija wypromieniowane ciepło, czyli albo nie pozwala ogrzanemu powietrzu „uciec” od pacjenta, albo zatrzymuje je daleko od jego ciała np. blokując promienie słoneczne.
Podstawową zasadą stosowania koca przeciwwstrząsowego jest użycie odpowiedniej strony do ratowniczej potrzeby. W stresującej sytuacji możemy nie być pewni, jak postąpić. Oto dwa sposoby, które zdecydowanie ułatwią zapamiętanie.
Srebro odbija ciepło
Przyciąganie słońca i chłodu
Bardzo ważne jest też otulenie całego ciała osoby poszkodowanej. Nie wolno zapominać o plecach czy boku, które zazwyczaj stykają się z zimnym betonem, ziemią czy inną powierzchnią. Właśnie w taki sposób organizm wytraca najwięcej ciepła! A właśnie temu chcemy zapobiec.
Po zabezpieczeniu całego ciała i upewnieniu się, że osoba leży na kocu, warto również związać lub skleić końce folii. Zapobiegnie to szarpaniu folii przez wiatr, który mógłby dodatkowo ochładzać ciało. Szczelne otulenie ciała jest niezwykle istotne w zachowaniu jego odpowiedniej temperatury.
Należy zwrócić uwagę na to, aby twarz zawsze była odsłonięta! Umożliwi to zachowanie prawidłowego oddechu, rozmowę oraz kontrolę stanu przytomności i świadomości przez ratownika. Osoba poszkodowana będzie też mniej oszołomiona czy zdezorientowana, jeśli będzie widziała co dzieje się wokół niej.
Upały, słoneczne dni, brak klimatyzacji i nieodpowiednie ubrania mogą prowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji – udaru cieplnego. Aby zapobiec hipertermii warto systematycznie nawadniać się, nosić nakrycie głowy i unikać ciągłego przebywania na słońcu.
W sytuacji, w której przyjdzie nam udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przez zbyt wysoką temperaturę, warto pamiętać o kocu ratunkowym! W końcu nadaje się on nie tylko na chłodne, zimowe dni. Folia NRC to przydatne narzędzie w wyposażeniu każdego, kto często przebywa na świeżym powietrzu lub uprawia sporty outdoorowe, ponieważ może pomóc w zapobieganiu niebezpiecznym skutkom hipotermii lub przegrzania.
Aby prawidłowo użyć folii życia, należy okryć osobę poszkodowaną złotą stroną koca do ciała. To pomoże w odbiciu promieni słonecznych, co poskutkuje zaprzestaniem nagrzewania się organizmu.
Osobę, która uległa przegrzaniu, należy również przenieść w ocienione miejsce, w którym panuje temperatura pokojowa. Nie można zapominać o powolnym nawadnianiu.
Jeśli pojawi się taka potrzeba i zauważymy niepokojące objawy, takie jak drgawki lub utrata przytomności, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Operator numeru alarmowego z pewnością poinstruuje dzwoniącego o dalszych krokach, które będzie trzeba podjąć.
Użycie koca termoizolacyjnego często wiąże się ze stresem, pośpiechem i ogólnym zalęknieniem, które nie pomagają w podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji. Czy w takiej sytuacji warto zastanawiać się nad tym, która strona najlepiej ogrzeje ciało poszkodowanego?
Otóż wydaje się, że nie! Srebrna strona co prawda lepiej izoluje ciepło, niż strona złota, lecz są to bardzo niewielkie różnice. Lepiej wykorzystać czas zawahania się na szybsze i dokładniejsze owinięcie kończyn, ramion i głowy.
Bardzo ważnym aspektem pierwszej pomocy jest też zwyczajna obecność przy osobie, która doznała urazu. Po zabezpieczeniu ciepłoty ciała warto więc dotrzymać towarzystwa, porozmawiać i trwać przy poszkodowanym. Poczucie zaopiekowania się wpływa na takie osoby bardzo pozytywnie i będzie skuteczniejsze, niż nerwowe „googlowanie” odpowiedniej strony folii NRC lub przypominanie sobie wymyślonych na warsztatach z pierwszej pomocy mnemotechnik.
Zastosowanie folii życia nie ogranicza się jedynie do medycznych potrzeb. Termoizolacyjne właściwości tego niepozornego przedmiotu mogą uratować niejedną zimną noc na wycieczce, pomogą w czasie upałów, gdy w domu zabraknie wentylatorów, a także sprawdzą się jako koce piknikowe, kiedy nasz w roztargnieniu zostawimy w samochodzie.
Kolejnym świetnym tipem na zastosowanie folii NRC jest zabezpieczenie cieplne miejsca zamieszkania, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy z południowego okna bije gorące słońce. Jest na to kilka sposobów, oto one:
Zastosowanie folii NRC jest prostą i skuteczną metodą na zabezpieczenie mieszkania przed upałem, co może przyczynić się do zwiększenia komfortu przebywania w pomieszczeniach, lepszych warunków dla osób pracujących zdalnie, a także z pewnością pomoże w wieczornym zasypianiu.
Koce ratunkowe, czyli folie NRC, są niezwykle przydatne w sytuacjach, w których istnieje potrzeba ochrony poszkodowanego przed wahaniami temperatury ciała. Folia termiczna jest wykonana z cienkiej, srebrno-złotej folii z tworzywa sztucznego, która ma właściwości termoizolacyjne. Srebrna strona koca odbija wypromieniowane ciepło, zatrzymując je daleko od ciała lub ogrzewając je, gdy jest skierowana w stronę pacjenta.
Aby prawidłowo użyć koca ratunkowego, należy pamiętać o kilku prostych zasadach – użyciu odpowiedniej strony koca, szczelnym opatulania ciała czy odsłonięciu twarzy osoby poszkodowanej.
Koc ratunkowy może mieć także inne nietypowe zastosowania, takie jak ochrona przed wiatrem i deszczem, a także awaryjny śpiwór, izolacja namiotu czy niezwykły sposób na upały.
Warto zawsze mieć koc ratunkowy w swojej apteczce pierwszej pomocy, biwakowym plecaku, a nawet torebce, aby być gotowym na nieprzewidziane sytuacje. Ten niepozorny przedmiot może uratować życie naszym najbliższym.