Our Location

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Rodzaje plastrów i ich zastosowanie

Jaki rodzaj plastra wybrać? Po jakim czasie zdjąć plaster? Rodzaje plastrów oraz ich zastosowanie

Plastry znajdziemy w każdej apteczce, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, czy w pracy. Jest to artykuł medyczny wszystkim doskonale znany oraz intuicyjny w użyciu, dzięki czemu sięgamy po niego dość często. Czasami jednak pojawia się pytanie „jaki rodzaj plastra wybrać?”. W aptece znajdziemy ich naprawdę wiele, a każdy powstał z myślą o różnych potrzebach użytkowników. Poniżej znajdziesz charakterystykę poszczególnych rodzajów plastrów oraz dowiesz się, jakie jest ich poprawne zastosowanie.

Jakie są rodzaje plastrów?

Wśród plastrów możemy wyróżnić:

Różne rodzaje plastrów występują w różnych formach. Najczęściej spotykamy się z plastrami pojedynczymi, które mają już nadany kształt oraz wielkość. Są dostępne często w różnych wzorach i kolorach, szczególnie gdy są to plastry dla dzieci.

Równie często możemy się jednak spotkać z plastrami do cięcia, które zazwyczaj sprzedawane są nawinięte na rolkę lub przyjmują jej postać. To rozwiązanie pozwala na dopasowanie długości i szerokości plastra do własnych potrzeb, co jest istotne w sytuacjach, gdy chcemy zabezpieczyć ranę znajdującą się w trudno dostępnym miejscu.

plastry

Jak poprawnie założyć plaster?

Aby poprawnie przykleić plaster na ranę, należy przede wszystkim zachować odpowiednią higienę. Przyklejanie plastra w pośpiechu pod wpływem nagłego zdarzenia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Często wtedy zapominamy o przygotowaniu siebie oraz miejsca na skórze, które chcemy zabezpieczyć.

Przed naklejeniem plastra lub opatrunku, w pierwszej kolejności należy umyć dokładnie ręce, aby wyeliminować niepożądane, dodatkowe zabrudzenia. Następnie trzeba oczyścić ranę pod bieżącą wodą lub przy użyciu soli fizjologicznej. Po dokładnym przemyciu lub przepłukaniu oraz osuszeniu można dopiero nakleić plaster. Warto również rozważyć, czy potrzebne jest nałożenie preparatu leczniczego, np. w postaci kremu lub żelu, przed przyklejeniem opatrunku.

Rozmiar plastra również jest istotny. Za mały może doprowadzić do podrażnienia rany, a za duży powodować dyskomfort poprzez ograniczenie ruchu. Plastry, które znajdziemy w domowej apteczce, najczęściej występują w kilku rozmiarach lub są zwinięte w rolkę, co pozwala na dawkowanie ich według własnej potrzeby.

Jak często zmieniać plaster?

Często plastry mają tendencję do odklejania się, zbyt mocnego przylegania, czy zwijania. Niektóre wykazują niską odporność na uszkodzenia mechaniczne, co skłania nas do ściągnięcia ich i zastąpienia nowymi po bardzo krótkim czasie ich używania. Częsta zmiana opatrunku niekorzystnie wpływa na proces gojenia oraz skaleczenie, podrażniając je. Po jakim czasie zatem zdjąć plaster, aby rana goiła się poprawnie?

Opatrunki i plastry zazwyczaj można zmieniać co kilka dni, od 3 do 5. Na uwadze należy jednak mieć zalecenia lekarza, pielęgniarki czy producenta oraz stosować się do podanych instrukcji, szczególnie w przypadku plastrów specjalistycznych. W warunkach domowych i przy drobnych skaleczeniach należy zmieniać opatrunki wtedy, kiedy jest taka potrzeba.

Jeśli zaopatrzona rana przykleiła się do plastra, należy zmoczyć go solą fizjologiczną, a następnie poczekać, aż będzie można go delikatnie zsunąć ze skóry. W taki sposób rana nie będzie dodatkowo podrażniona, a proces gojenia nie zostanie drastycznie przerwany.

plastry

Jak zdjąć plaster bez bólu?

Zdejmowanie plastrów kojarzy się z nieprzyjemnym bólem oraz dyskomfortem, szczególnie jeśli dotyczy to najmłodszych. Często przy ściąganiu plastrów występuje również podrażnienie naskórka, co dodatkowo nie czyni tego procesu przyjemnym.

Najmniej wymagającym sposobem jest ściąganie plastrów na sucho, bez moczenia ich i bez użycia specjalistycznych preparatów. Zdejmowanie ich w ten sposób może się jednak wiązać z przypadkowym wyrwaniem włosów ze skóry lub podrażnieniem rany znajdującej się pod plastrem, a nawet otworzeniem jej na nowo.

Aby bezboleśnie zdjąć plaster, warto używać preparatów, które ułatwiają jego odklejenie od skóry. Takie artykuły medyczne występują zazwyczaj w postaci aerozolu i są dostępne w aptekach. Zawierają substancję, która całkowicie usuwa klej ze skóry, a następnie ulatnia się z jej powierzchni. Dodatkowo takie preparaty nie podrażniają naskórka ani rany znajdującej się pod opatrunkiem.

Spray do łatwego usuwania plastrów to odpowiednie rozwiązanie szczególnie dla osób, których skóra jest bardziej narażona na uszkodzenia czy pęknięcia. Takie preparaty sprawdzają się również u dzieci, dla których zmiana opatrunku nie należy do ulubionych czynności. Jest to bezpieczny proces odklejania plastrów oraz przynoszący najlepsze rezultaty w krótkim czasie działania.

Dlaczego plaster odkleja się od skóry?

Aplikacja plastra na skórę jest prosta, jednak czasami zdarza się, że opatrunek odkleja się od ciała, odsłaniając tym samym ranę i powodując nieprzyjemne uczucie. Jesteśmy w stanie zgubić plaster, nie zauważając tego, szczególnie jeśli znajdował się on np. na palcu. Jak zatem przykleić plaster tak, żeby nie odpadał?

Powodem, dla którego plaster odkleja się od skóry, jest zazwyczaj brak przygotowania miejsca na ciele, na który chcemy zaaplikować plaster. Przed aplikacją plastra skóra powinna być czysta, osuszona, a następnie odtłuszczona. Wykonanie wymienionych czynności pozwoli na efektywne zaaplikowanie plastra przy kolejnej zmianie opatrunku.

Warto również zwrócić na jakość używanego plastra. Opatrunki z zastosowaną odpowiednią technologią, które wykazują wysoką elastyczność oraz dostosowanie się do ruchów ciała są zazwyczaj lepszym i trwalszym rozwiązaniem przy zabezpieczaniu ran i skaleczeń. Ważne jest również to, aby nie zawierały substancji szkodliwych dla skóry i zdrowia.

plastry

Jaki kształt plastra wybrać?

Wśród plastrów dostępnych w aptece ze względu na kształt możemy wyróżnić plastry prostokątne, kwadratowe, okrągłe i zawinięte w formę rolki przeznaczone do samodzielnego cięcia i dawkowania. Czym one się od siebie różnią i do czego służą?

Plastry prostokątne z opatrunkiem to te, po które sięgamy najczęściej. Mają uniwersalny kształt, który można dopasować do miejsca na ciele, na którym powstała rana. Jest to najpopularniejszy rodzaj plastra, którym zarówno jesteśmy w stanie opatrzyć małe skaleczenia na palcach, jak i większe rany na nogach, ramionach czy plecach.

Plastry kwadratowe to plastry stworzone z myślą o zabezpieczaniu większych ran. Kwadratowe plastry dostępne są najczęściej w zdecydowanie większych wymiarach niż opatrunki przyjmujące kształt prostokąta. Plastry tego typu stosowane są najczęściej w szpitalach, przychodniach czy specjalistycznych gabinetach lekarskich. Służą m.in. do opatrywania ran pooperacyjnych lub podczas udzielania pierwszej pomocy przez ratowników medycznych.

Plastry okrągłe nie są już natomiast tak uniwersalne. Najczęściej mają konkretne przeznaczenie, np. są to plastry na opryszczkę, odciski lub pęcherze. Ich określone zastosowanie wynika z kształtu małego koła lub elipsy, który przyjmują. Są małe, a ich zaokrąglone brzegi przylegają do skóry, dzięki czemu plaster dokładnie przylega do skóry oraz zabezpiecza ranę. W ten sposób zapewnia skuteczną ochronę oraz poprawia proces gojenia.

Plastry okrągłe są najczęściej transparentne, a ich średnica wynosi kilkanaście lub kilkadziesiąt milimetrów. Taka forma doskonale do nich pasuje, ponieważ najczęściej stosuje się je w okolicach twarzy, dłoni czy też stóp. Dzięki temu stają się mało zauważalne i nie powodują dodatkowego dyskomfortu, ponieważ nie przyciągają wzroku.

Plastry nawinięte na rolkę, plastry do cięcia to plastry przeznaczone do samodzielnego dawkowania oraz przecinania. Dostępne są z opatrunkiem lub bez niego. Są uniwersalne, a możliwość dopasowania długości i szerokości plastra do swoich potrzeb daje możliwość zabezpieczenia ran w trudno dostępnych miejscach, np. w zgięciach lub pachwinach.

Codzienne używanie ich nie jest jednak tak sprawne i łatwo dostępne, jak używanie gotowych plastrów, przy których wystarczy jedynie odkleić element zabezpieczający stronę klejącą, a następnie przyłożyć do skóry. W przypadku plastrów na rolce niezbędne są nożyczki, aby móc je przeciąć, a one nie zawsze znajdują się pod ręką.

Plastry – podsumowanie

Wśród plastrów dostępnych na rynku znajdziemy wiele rodzajów plastrów z opatrunkiem, bez opatrunku czy też plastrów specjalistycznych o ściśle określonej funkcji, w tym m.in. plastry na opryszczkę, odciski, oparzenia, przeznaczone dla sportowców czy wodoodporne. Możemy w tym również wyróżnić plastry o różnym kształcie i wielkości.

W codziennych warunkach najczęściej sięgamy po plastry prostokątne, mniejsze i większe w zależności od zranienia. Przed zaaplikowaniem plastra na skórę, należy ją dokładnie oczyścić, osuszyć i odtłuścić. Należy również pamiętać o dokładnym umyciu rąk, aby uniknąć niechcianych zabrudzeń lub zakażeń.

Jeśli rana jest duża, dostała się do niej ziemia, mocno krwawi, poszkodowany jest blady lub ma inne niepokojące dolegliwości, należy udać się do lekarza w celu uzyskania profesjonalnej pomocy. Plastry zabezpieczają mniejsze rany oraz wspomagają prawidłowy proces ich gojenia, jednak czasami nie są w pełni wystarczalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *