Kup w przeciągu:

14

[01.04, 02.04,08.04,09.04,15.04,16.04,22.04,23.04,29.04,30.04]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj!

Dzisiaj nie wysyłamy. Twoja paczka zostanie nadana w kolejnym dniu roboczym. Zapraszamy do zakupów!

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie nadana w kolejnym dniu roboczym. Zapraszamy do zakupów!

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199 zł!
Opcje przeglądania

✅ Czym jest higiena pacjenta? 

Higiena pacjenta odnosi się do działań mających na celu utrzymanie czystości i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta w trakcie leczenia lub pobytu w szpitalu, lub innej placówce medycznej. Jest to bardzo ważny element zapobiegania zakażeniom szpitalnym i utrzymania ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

✅ Szybkie zapobieganie zakażeniom 

Regularne dbanie o higienę pacjenta znacząco pomaga zapobiegać zakażeniom oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań medycznych. Poprawne dbanie o czystość pacjenta zwiększa ogólny poziom jego bezpieczeństwa oraz komfortu. Dobra higiena pacjenta jest kluczowa w placówkach medycznych, gdzie jest wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Właściwie przeprowadzana opieka nad pacjentem może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia, ograniczając ryzyko powikłań i zmniejszając czas pobytu w szpitalu lub przychodni.

✅ Jakie czynności wykonuje się w ramach opieki nad pacjentem?

Higiena pacjenta składa się z wielu czynności, które mają na celu utrzymanie czystości i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta. Wśród nich znajdują się między innymi: 

 • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej — często opiekunowie pomagają przy myciu ciała i zębów, czesaniu włosów, myciu ich czy też obcinaniu paznokci. 
 • częsta dezynfekcja własnych rąk — przy opiece nad osobą chorą kluczowe jest zachowanie poprawnej higieny. Częsta dezynfekcja rąk zapobiega przenoszeniu się bakterii, wirusów, a także różnych innych drobnoustrojów i zakażeń 
 • regularna zmiana pościeli oraz innych tekstyliów — dbanie o higienę pacjenta to również dbanie o czystość w jego otoczeniu. Ważna jest w tym przypadku regularna zmiana pościeli, poduszek, prześcieradeł oraz innych tekstyliów, które mogą być miejscem gromadzenia się bakterii 
 • utrzymywanie czystości pomieszczeń i sprzętu medycznego — podobnie jak w przypadku dbania o czystość tekstyliów, ta czynność wykonywana systematycznie zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. 
 • stosowanie właściwej techniki przy wykonywaniu zabiegów medycznych — jest kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać podczas pełnienia opieki nad osobą potrzebującą. Należy być uważnym oraz dokładnym przy wykonywaniu nawet nieskomplikowanych czynności pielęgnacyjnych, takich jak dezynfekcja miejsca iniekcji. 

Wszystkie te czynności mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz minimalizację ryzyka zakażeń i innych komplikacji medycznych, które mogłyby wyniknąć z nieprawidłowego dbania o czystość ciała i otoczenia pacjenta.

Czepek do bezwodnego mycia włosów z aloesem, pH 5,5 (a'1 szt.) Czepek do bezwodnego mycia włosów z aloesem, pH 5,5 (a'1 szt.)
Producent: Sinmed
Cena:

8,50 zł

Cena netto: 7,87 zł

zobacz więcej
Gąbka do nawilżania jamy ustnej Oral Care x1 szt Gąbka do nawilżania jamy ustnej Oral Care x1 szt
Producent: Sinmed
Cena:

0,50 zł

Cena netto: 0,46 zł

zobacz więcej
Golarka j.u. z pojedynczym ostrzem (a'100 szt.) Golarka j.u. z pojedynczym ostrzem (a'100 szt.)
Producent: Zarys
Cena:

38,00 zł

Cena netto: 35,19 zł

zobacz więcej
Myjka higieniczna – rękawica myjąca MOLTON, rozm. 16 cm x 22 cm x 50szt. Myjka higieniczna – rękawica myjąca MOLTON, rozm. 16 cm x 22 cm x 50szt.
Producent: Zarys
Cena:

10,80 zł

Cena netto: 8,78 zł

zobacz więcej
Szczoteczka do zębów z odsysaniem Oral Care x1 szt. Szczoteczka do zębów z odsysaniem Oral Care x1 szt.
Producent: Sinmed
Cena:

4,50 zł

Cena netto: 4,17 zł

zobacz więcej
Zestaw 30 szt podkład chłonny higieniczny 45 x 60 Zestaw 30 szt podkład chłonny higieniczny 45 x 60
Producent: Polnet
Cena:

19,30 zł

Cena netto: 17,87 zł

zobacz więcej
Zestaw 30 szt podkład chłonny higieniczny 60 x 60 Zestaw 30 szt podkład chłonny higieniczny 60 x 60
Producent: Polnet
Cena:

23,80 zł

Cena netto: 22,04 zł

zobacz więcej
Zestaw 50 szt Gąbka do nawilżania jamy ustnej Zestaw 50 szt Gąbka do nawilżania jamy ustnej
Producent: Sinmed
Cena:

50,00 zł

Cena netto: 46,30 zł

zobacz więcej
Zestaw 50 szt Myjka higieniczna foliowana rękawica Zestaw 50 szt Myjka higieniczna foliowana rękawica
Producent: Zarys
Cena:

14,70 zł

Cena netto: 11,95 zł

zobacz więcej
Zestaw 50szt Szczoteczka do zębów z odsysaniem Oral Care Zestaw 50szt Szczoteczka do zębów z odsysaniem Oral Care
Producent: Sinmed
Cena:

225,00 zł

Cena netto: 208,33 zł

zobacz więcej
Zestaw do 24-godzinnej toalety jamy ustnej Q4 Oral Care Zestaw do 24-godzinnej toalety jamy ustnej Q4 Oral Care
Producent: Sinmed
Cena:

61,00 zł

Cena netto: 56,48 zł

zobacz więcej
Zestaw do higieny jamy ustnej Oral Care szczotka x1 szt Zestaw do higieny jamy ustnej Oral Care szczotka x1 szt
Producent: Sinmed
Cena:

12,30 zł

Cena netto: 11,39 zł

zobacz więcej
Zestaw do toalety jamy ustnej Oral Care x1 szt Zestaw do toalety jamy ustnej Oral Care x1 szt
Producent: Sinmed
Cena:

10,80 zł

Cena netto: 10,00 zł

zobacz więcej
opieka długoterminowa

✅ Produkty, które ułatwiają pracę 

Wśród produktów dostępnych w tej kategorii internetowego sklepu Medintech ze specjalistycznymi artykułami medycznymi znajdują się różne przedmioty oraz narzędzia, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny pacjenta. Wśród nich znajdują się suche chusteczki do mycia ciała, produkty do jamy ustnej, czepek do bezwodnego mycia głowy czy też osłona na przewody.

✅ Jak umyć ciało osoby leżącej? 

Opiekunowie lub pielęgniarki często muszą pomagać w zachowaniu odpowiedniej higieny pacjenta, pomagając również przy myciu ciała tej osoby. Aby zrobić to poprawnie, należy stosować się do zasad higieny oraz być uważnym. Do wymycia ciała osoby leżącej niezbędna będzie miska z wodą oraz mydło, najlepiej delikatne oraz hipoalergiczne. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą się przydać podczas mycia ciała pacjenta: 

 • zanim przystąpisz do wymycia pacjenta, przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria, w tym ręczniki, mydło, miskę z wodą, rękawiczki ochronne, płatki kosmetyczne
 • pamiętaj, aby zachować prywatność pacjenta. Warto w tym celu zamknąć drzwi i zasłonić okna, aby zapewnić prywatność i intymność
 • załóż rękawiczki! Bardzo ważne jest, aby zachować zasadę unikania przenoszenia chorób z jednej osoby na drugą, dlatego załóż rękawiczki ochronne przed rozpoczęciem mycia ciała pacjenta.
 • jak już przystąpisz do mycia, zmocz delikatnie ciało pacjenta. Użyj najlepiej letniej wody oraz wilgotnej gąbki, aby umyć poszczególne części ciała pacjenta
 • do mycia ciała pacjenta stosuj łagodne mydła, które nie powodują podrażnień.
 • upewnij się, że mydło z ciała pacjenta jest dokładnie spłukane. Użyj do tego czystej wody
 • aby wysuszyć ciało pacjenta, używaj czystych ręczników, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których może pojawić się wysypka lub odleżyna.
 • po osuszeniu nałóż odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, jeśli pacjent takie stosuje. Zazwyczaj jest to krem lub maść, które nakłada się na miejsca wymagające dodatkowej pielęgnacji.
 • pamiętaj, aby zachować higienę rąk, po zakończeniu mycia pacjenta zdejmij rękawiczki oraz dokładnie umyj ręce, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się zarazków

✅ Jak uniknąć powstawania odleżyn u pacjenta?

Odleżyny to uszkodzenia skóry, które powstają, gdy dany obszar ciała pacjenta jest długotrwale narażony na ucisk. Aby uniknąć odleżyn u osoby leżącej, należy zapewnić jej odpowiednie warunki leżenia. W tym celu warto ustawić materac w taki sposób, aby zapewnić pacjentowi wygodną pozycję do leżenia z minimalnym naciskiem na skórę. Pacjent powinien również regularnie zmieniać pozycję leżenia co najmniej co 2 godziny, aby uniknąć długiego ucisku w jednym miejscu na ciele.

W zapobieganiu odleżynom ważne jest również dbanie o higienę skóry pacjenta. Należy utrzymywać ją czystą i suchą, regularnie ją myć oraz używać kremów nawilżających, które zapobiegają wysuszeniu. Stymulacja krążenia również wpływa na brak powstawania odleżyn. Wykonywanie z pacjentem prostych ćwiczeń oraz delikatnych masaży pobudza krążenie krwi w ciele pacjenta. 

Warto zainwestować również w specjalistyczne produkty medyczne dostępne w naszym sklepie internetowym z zaopatrzeniem medycznym Medintech, które zapobiegają powstawaniu odleżyn. Są to m.in. specjalne materace lub poduszki antyodleżynowe, które znacząco zmniejszają nacisk na skórę pacjenta. 

Ważne jest, aby regularnie monitorować skórę pacjenta, w szczególności obszary, które są szczególnie narażone na odleżyny, a także, aby zapewnić odpowiednią dietę i nawodnienie, które pomogą w utrzymaniu zdrowej skóry. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w skórze pacjenta, takie jak zaczerwienienie, otarcie lub owrzodzenie, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
higiena pacjenta
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl