Kup w przeciągu:

14

[01.04, 02.04,08.04,09.04,15.04,16.04,22.04,23.04,29.04,30.04]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj!

Dzisiaj nie wysyłamy. Twoja paczka zostanie nadana w kolejnym dniu roboczym. Zapraszamy do zakupów!

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie nadana w kolejnym dniu roboczym. Zapraszamy do zakupów!

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199 zł!
Opcje przeglądania

✅ Czym są szkiełka mikroskopowe i szalki?

Szkiełka mikroskopowe i szalki to podstawowe narzędzia stosowane w mikroskopii i analizie laboratoryjnej. Szkiełka mikroskopowe i szalki to małe, płaskie i przezroczyste płytki szklane o standardowych wymiarach (ok. 25 × 75 mm i grubości ok. 1 mm), na których nanosi się preparat mikroskopowy w celu obserwacji pod mikroskopem. Mogą mieć różną jakość szkła, powierzchnię i stopień polerowania, co ma wpływ na jakość obrazu.

Szalki laboratoryjne natomiast to pojemniki w kształcie wklęsłej miski, zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych lub szkła. Służą do mieszania, rozpuszczania lub przechowywania substancji chemicznych, roztworów lub próbek biologicznych przed analizą laboratoryjną. Mogą mieć różną pojemność i kształt, w zależności od przeznaczenia.

✅ Gdzie stosuje się szkiełka mikroskopowe i szalki?

Szkiełka mikroskopowe i szalki to narzędzia laboratoryjne, które stosuje się w mikroskopii i analizie próbek biologicznychSzkiełka mikroskopowe stosuje się w laboratoriach medycznych oraz weterynaryjnych do badania mikroskopowego próbek i diagnostyki chorób. Szalki natomiast stosuje się w laboratoriach chemicznych, biologicznych, medycznych, weterynaryjnych, farmaceutycznych i przemysłowych.

✅ Kiedy wykonuje się badania mikroskopowe?

Badania mikroskopowe regularnie wykonywane są w wielu dziedzinach medycyny i mogą być przydatne, gdy występują u pacjentów różne dolegliwości. Badania mikroskopowe wykorzystuje się między innymi:

  • w diagnostyce chorób zakaźnych — badania mikroskopowe mogą pomóc w wykryciu mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy lub grzyby, co może pomóc w postawieniu diagnozy oraz doborze odpowiedniego leczenia.
  • w diagnostyce chorób krwi — badanie krwi pod mikroskopem może pomóc w wykryciu nieprawidłowości w krwinkach, do których zaliczamy niedokrwistość, białaczkę lub inne zaburzenia występujące we krwi.
  • w diagnostyce chorób skóry — badania mikroskopowe mogą pomóc w rozpoznaniu chorób skóry, w tym trądziku, łuszczycy lub rzeżączki.
  • w diagnostyce chorób narządów wewnętrznych — badania mikroskopowe mogą również pomóc w wykryciu nieprawidłowości w tkankach narządów wewnątrz organizmu, takich jak wątroba lub nerki.

W zależności od dolegliwości i podejrzeń choroby u pacjenta lekarz może zalecić badania mikroskopowe krwi, moczu, wydzielin z dróg rodnych, płynu mózgowo-rdzeniowego czy innych próbek.

Szalka Petriego szalki 90 mm PS plastik 20 szt. Szalka Petriego szalki 90 mm PS plastik 20 szt.
Producent: APTACA
Cena:

10,50 zł

Cena netto: 9,72 zł

zobacz więcej
Szalka Petriego polistyrenowe, jednokomorowe 25szt Szalka Petriego polistyrenowe, jednokomorowe 25szt
Producent: BorPol
Cena:

11,82 zł

Cena netto: 10,94 zł

zobacz więcej
Latarka diagnostyczna długopisowa ROMED, 1 szt. Latarka diagnostyczna długopisowa ROMED, 1 szt.
Producent: Romed
Cena:

7,90 zł

Cena netto: 7,31 zł

zobacz więcej
Szalka Petriego polistyrenowa śr. 120 mm 10 szt. Szalka Petriego polistyrenowa śr. 120 mm 10 szt.
Producent: APTACA
Cena:

13,50 zł

Cena netto: 12,50 zł

zobacz więcej
Szkiełka cytologiczne, szlifowane JIANGSU, 25,4 x 76,2 mm, 50 szt. Szkiełka cytologiczne, szlifowane JIANGSU, 25,4 x 76,2 mm, 50 szt.
Producent: Meringer
Cena:

6,00 zł

Cena netto: 5,56 zł

zobacz więcej
Szkiełka mikroskopowe cytologiczne matowe dwustronne 50 szt. Szkiełka mikroskopowe cytologiczne matowe dwustronne 50 szt.
Producent: Meringer
Cena:

5,40 zł

Cena netto: 5,00 zł

zobacz więcej
Szkiełka mikroskopowe cytologiczne niebieskie 50 szt. Szkiełka mikroskopowe cytologiczne niebieskie 50 szt.
Producent: Meringer
Cena:

10,50 zł

Cena netto: 9,72 zł

zobacz więcej
Szkiełka mikroskopowe cytologiczne ZARYS matowe pole 76x25x1 50szt. Szkiełka mikroskopowe cytologiczne ZARYS matowe pole 76x25x1 50szt.
Producent: Zarys
Cena:

5,80 zł

Cena netto: 5,37 zł

zobacz więcej
Szkiełka mikroskopowe nakrywkowe 24x24 1000 szt. Szkiełka mikroskopowe nakrywkowe 24x24 1000 szt.
Producent: Zarys
Cena:

33,00 zł

Cena netto: 26,83 zł

zobacz więcej
Szkiełka mikroskopowe nakrywkowe cytologiczne 24x24 100 szt. Szkiełka mikroskopowe nakrywkowe cytologiczne 24x24 100 szt.
Producent: Zarys
Cena:

3,30 zł

Cena netto: 2,68 zł

zobacz więcej
Szkiełka mikroskopowe podstawowe 76 x 26 mm x50 szt Szkiełka mikroskopowe podstawowe 76 x 26 mm x50 szt
Producent: Zarys
Cena:

4,35 zł

Cena netto: 4,03 zł

zobacz więcej
badania i diagnostyka

✅ Zachowanie odpowiedniej higieny pracy

Szkiełka mikroskopowe oraz szalki powinny zostać dokładnie umyte i odkażone przed ich użyciem. Są to produkty niesterylne.

W zależności od zastosowania szkiełka mogą być użyte kilkukrotnie, pod warunkiem dokładnego oczyszczenia i przeprowadzenia procesu dezynfekcji między kolejnymi użyciami. Artykuły te są zazwyczaj stosowane jednorazowo, dzięki czemu eliminuje się ryzyko przeniesienia zakażenia na inne próbki. W ten sposób unika się również potencjalnego zaburzenia wyniku badania, który mógłby wyniknąć z zabrudzeń lub resztek próbek, które pozostały na szkiełku lub szalce.

✅ Jak wygląda badanie mikroskopowe i na czym polega?

Badanie mikroskopowe to metoda diagnostyczna, która polega na badaniu próbek pod mikroskopem w celu zidentyfikowania struktury, składu i właściwości tkanek lub substancji.

W zależności od rodzaju badania, próbki mogą być pobrane z różnych źródeł, do których zaliczamy krew, mocz, kał, płyny ustrojowe, tkanki czy też narządy. W następnej kolejności próbki przygotowywane są do badania poprzez zastosowanie różnych technik, w tym barwienia, utrwalania, selekcjonowania czy składania.

Podczas badania mikroskopowego, przygotowana próbka zostaje umieszczona na szkiełku mikroskopowym lub szalce i przykrywana zazwyczaj pokrywką. Następnie próbka jest oglądana przez prowadzącego badanie pod mikroskopem, który może zidentyfikować różne jej cechy, np. kształt, strukturę, kolor, rozmiar, a nawet jakieś zachodzące nieprawidłowości.

Badanie mikroskopowe jest szeroko stosowane w diagnostyce laboratoryjnej i medycznej, a także podczas wykonywania badań naukowych w celu zidentyfikowania chorób, infekcji, patologii i innych niepożądanych zmian, które mogą przynosić negatywne skutki.

✅ Jakie są rodzaje szkiełek mikroskopowych i szalek?

Szkiełka mikroskopowe i szalki mogą być wykonane z różnych materiałów. Wśród nich możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, które różnią się od siebie w zależności od ich zastosowania. Niektóre z nich to:

  • szkiełka i szalki szklane — są najczęściej używane w laboratoriach. Wykazują dużą odporność na działania chemiczne i pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości obrazu podczas badania z użyciem mikroskopu. Szklane szkiełka oraz szalki mogą być stosowane w mikroskopii świetlnej, elektronowej czy fluorescencyjnej.
  • szkiełka i szalki plastikowe — są tańsze oraz bardziej odporne na uszkodzenia niż szkiełka wykonane ze szkła. Podobnie jak szklane, mogą być wykorzystywane w mikroskopii świetlnej i w niektórych technikach mikroskopowych.
  • szkiełka i szalki z folii aluminiowej — stosowane są najczęściej do badań mikroskopowych wykonywanych w terenie. Charakteryzują się tym, że są lekkie oraz łatwe do przenoszenia.
  • szkiełka i szalki z tworzyw sztucznych — stosowane są zazwyczaj do hodowli mikroorganizmów oraz do innych eksperymentów laboratoryjnych.

To niektóre z dostępnych szkiełek oraz szalek, które możemy znaleźć na medycznym rynku. W zależności od zastosowania dostępne są szalki z zakrętkami lub bez oraz szalki do hodowli komórkowych. Dodatkowo można wyróżnić m.in. szkiełka niskoprofilowe, standardowe, szlifowane, szlifowane ze złączem i pokryte warstwą hydrofilową.

Szkiełka niskoprofilowe są cienkie i mogą być stosowane w mikroskopii fluorescencyjnej, natomiast szkiełka szlifowane są powszechnie stosowane w badaniach mikroskopowych. Szkiełka pokryte warstwą hydrofilową ułatwiają aplikację preparatu i zapobiegają jego wypływaniu.

Wszystkie szkiełka mikroskopowe i szalki powinny być odpowiednio oznaczone i przechowywane w suchym i ciemnym miejscu, aby uniknąć zanieczyszczenia.

badania i diagnostyka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl