Kup w przeciągu:

14

[01.04, 02.04,08.04,09.04,15.04,16.04,22.04,23.04,29.04,30.04]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj!

Dzisiaj nie wysyłamy. Twoja paczka zostanie nadana w kolejnym dniu roboczym. Zapraszamy do zakupów!

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie nadana w kolejnym dniu roboczym. Zapraszamy do zakupów!

Szyny Zimmera 0
Szyny Zimmera

Szyna Zimmera została stworzona z myślą o zapewnieniu skutecznego unieruchomienia uszkodzonej kości w celu wspomagania procesu jej gojenia. Jest to implant ortopedyczny, który znajduje zastosowanie w medycynie, szczególnie w chirurgii, jako narzędzie stabilizacji kości i stawów, chroniąc je przed przesunięciami i zapewniając optymalne warunki dla szybkiego powrotu do zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo czym są Szyny Zimmera, z czego są wykonane, jak je zakładać oraz poznamy ich najważniejsze właściwości.

Do czego służy szyna Zimmera? Kiedy się ją stosuje?

Szyna Zimmera powstała z myślą o zapewnieniu skutecznego unieruchomienia uszkodzonego fragmentu ciała. Jest używana w medycynie, szczególnie w chirurgii, jako element wsparcia i stabilizacji kości oraz stawów. Dodatkowo zapewnia ochronę oraz może zdecydowanie przyspieszyć proces gojenia.

Szyny Zimmera mogą być stosowane w przypadku pojawienia się różnych urazów, w tym skręcenia, zwichnięcia lub złamania. Używa się ich również podczas zabiegów chirurgicznych, wystąpienia powikłań podczas zabiegu lub z powodu chorób, w tym m.in. zapalenia stawów. Najczęściej jednak szyny Zimmera używane są do zabezpieczenia uszkodzonych palców, które najchętniej ulegają nieplanowanym uszkodzeniom. Mogą również być używane w przypadku schorzeń takich jak artretyzm, który pojawia się najczęściej u starszych osób, aby pomóc w unieruchomieniu palca i zmniejszeniu bólu.

Tak rodzaj szyn nie jest jednak uniwersalnym rozwiązaniem dostępnym na wyciągnięcie ręki, który będzie odpowiadał na potrzeby i problemy wszystkich pacjentów. O założeniu szyny na uszkodzony staw lub kość powinien zadecydować wykwalifikowany lekarz, który zna stan zdrowia pacjenta oraz potrafi najlepiej dobrać skuteczną metodę leczenia.

szyna zimmera

Co to szyna Zimmera?

Szyna Zimmera to rodzaj implantu medycznego, który jest najczęściej stosowany w chirurgii ortopedycznej w celu zabezpieczenia oraz zapewnienia stabilizacji kości, która uległa urazowi. Taki rodzaj szyn wykonany jest zazwyczaj z metalu lub tworzywa sztucznego w zależności od tego, jaką ma ona pełnić funkcję docelowo.

Szyny Zimmera dostępne są na rynku medycznym w różnych wariantach, rozmiarach oraz kształtach, co pozwala lekarzom oraz specjalistom na dobranie odpowiedniego rodzaju szyny do indywidualnych potrzeb pacjenta. Proces zakładania oraz zdejmowania ich nie jest skomplikowany, a poprawne stosowanie szyn może skrócić czas rekonwalescencji pacjenta.

Jak założyć szynę Zimmera? Po jakim czasie ją zdjąć? - właściwości oraz najczęstsze zastosowanie szyn Zimmera

Zwichnięcia, skręcenia lub złamania palców, czy stawów to jedne z urazów, z którymi najprawdopodobniej spotkamy się w swoim życiu. W takich sytuacjach bardzo ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub chirurgiem oraz zabezpieczenie i usztywnienie danej części ciała. W medycynie najczęściej ku temu stosuje się szyny Zimmera, które przeznaczone są do stabilizacji oraz unieruchomienia kości. Dzięki elastyczności pozwalają na swobodne wykonywanie ruchów, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę uszkodzonej części ciała.

szyny zimmera

Z czego wykonane są szyny Zimmera?

Szyny Zimmera różnią się między sobą materiałami, jakie zostały użyte do ich wykonania. Istnieje kilka typów szyn o różnych właściwościach i adekwatnym do nich zastosowaniu.

Wśród używanych typów szyn Zimmera możemy wyróżnić:

 • Szyny Zimmera wykonane z tworzyw sztucznych — ten rodzaj szyn wykonany jest najczęściej z polietylenu, dzięki czemu są bardzo lekkie oraz elastyczne. Taki materiał pozwala na swobodne wyginanie ich, a w efekcie odpowiednie dopasowanie do kształtu uszkodzonej kości. Giętkie właściwości są szczególnie przydatne podczas zabezpieczania uszkodzonych palców.
 • Szyny Zimmera wykonane z metalu — szyny wykonane z metalu, czyli głównie z tytanu lub stali, są zdecydowanie twardsze i sztywniejsze od tych zbudowanych z tworzyw sztucznych. Ten rodzaj szyn Zimmera jest bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia oraz zapewnia trwałą ochronę uszkodzonej części ciała pacjenta.
 • Szyny Zimmera wykonane z materiałów kompozytowych — szyny Zimmera wykonane z materiałów kompozytowych łączą w sobie właściwości tych wykonanych z tworzyw sztucznych oraz z metalu.

Lekarz podczas wybierania rodzaju szyny powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim stan badanego pacjenta, jego wiek, rodzaj zabiegu lub uszkodzenia, zdrowie oraz jego predyspozycje. Podczas procesu gojenia i leczenia najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta.

Jak wygląda proces zakładania szyny Zimmera?

Założenie szyny Zimmera powinno być wykonane przez lekarza w gabinecie, przychodni lub szpitalu podczas wizyty, lub zabiegu. Znajomość procedury oraz zachowanie zasad higieny są kluczowe szczególnie w medycynie podczas przebiegu procesu leczenia.

Zazwyczaj proces zakładania szyny Zimmera można przedstawić w kilku etapach:

 • Przygotowanie skóry — przed założeniem szyny Zimmera, skóra pacjenta w miejscu zabiegu powinna być dokładnie oczyszczona oraz odkażona. W ten sposób nie będzie na niej niepożądanych drobnoustrojów i zarazków. Prawidłowe oczyszczenie pomaga również zminimalizować ryzyko powstania infekcji.
 • Dostosowanie szyny — szyna powinna być odpowiednio wygięta tak, aby pasowała do kształtu kości i skóry pacjenta. Dzięki elastycznym właściwościom szyn Zimmera nie trzeba użyć nadprogramowej siły, aby dostosować jej kształt. Przy formowaniu szyny należy również pamiętać o komforcie pacjenta i o tym, aby umożliwiała mu wykonywanie ruchów.
 • Założenie szyny — po dopasowaniu kształtu szyny oraz oczyszczeniu skóry pacjenta, można założyć ją na konkretne miejsce oraz dokładnie dopasować. Szynę Zimmera można przymocować do skóry za pomocą plastrów lub specjalnej taśmy, żeby była stabilna.
 • Kontrola — kiedy proces zakładania oraz mocowania szyny dobiega ku końcowi, lekarz prowadzący lub pielęgniarka powinni upewnić się, czy szyna jest dobrze dopasowana do kształtu kości i skóry oraz, czy pacjent czuje się komfortowo. Ważne jest, aby szyna nie ograniczała za bardzo mobilności pacjenta oraz pozwalała wykonywać mu codzienne czynności.

Ważne informacje — zanim lekarz wypuści pacjenta do domu, powinien przedstawić mu informacje dotyczące pielęgnacji skóry oraz szyny. W tym miejscu pacjent powinien również dostać informacje i wskazówki na temat noszenia szyny, a także wszelkie inne dodatkowe zalecenia lekarskie.

szyna zimmera

Jakie właściwości mają szyny Zimmera?

Każdy typ szyny Zimmera wykazuje trochę inne właściwości, jednak wśród nich możemy wyróżnić te, które charakteryzują je wszystkie. Ten rodzaj produktu wykazuje przede wszystkim cechy elastyczne oraz stabilizacyjne, które są kluczowe w zachowaniu poprawnego procesu gojenia różnych urazów. Stabilizacja dodatkowo ułatwia powrót uszkodzonej kości do jej zdrowego stanu.

Szyny Zimmera zapewniają również ochronę, ograniczając ryzyko pojawienia się dodatkowego uszkodzenia czy zranienia. Wraz z ochroną, gwarantują również wsparcie szczególnie ważne dla osób starszych, które są podatne na takie schorzenie jak artretyzm.

Produkty te są wygodne w założeniu, noszeniu oraz ściąganiu, co jest istotne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Poprawnie założone szyny Zimmera nie powodują dyskomfortu podczas wykonywania codziennych czynności. Co więcej, są dostępne w różnych rozmiarach oraz kształtach, dając tym samym szeroki wybór szyn, które można dopasować do indywidualnych potrzeb różnych klientów.

Jak długo nosi się szynę Zimmera? Jak ją zdjąć?

Czas noszenia szyny Zimmera jest bardzo uzależniony od rodzaju zabiegu, urazu, tempa gojenia się tkanek, a także indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj, lekarze zalecają noszenie szyny przez określony czas, zwykle jest to okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Podczas tego procesu tkaninki goją się, a szyna pomaga zachować kości w prawidłowej pozycji.

Po upływie wyznaczonego przez lekarza czasu noszenia szyny, pacjent powinien odwiedzić swojego lekarza w celu oceny stanu zdrowia oraz procesu gojenia. W zależności od stanu leczenia, pacjent będzie kontynuował noszenie szyny lub też dojdzie do jej zdjęcia.

Zdjęcie szyny Zimmera jest równie proste oraz sprawne, co jej założenie. Przebieg tego procesu składa się m.in z:

 • ostrożnego odłączenia szyny od zabezpieczonego miejsca oraz uwolnienia jej od innych elementów zabezpieczających, np. plastrów lub taśm
 • delikatnego odsunięcia szyny oraz usunięcia jej z ciała pacjenta
 • przemycia i osuszenia miejsca, na które była założona
 • nałożenia opatrunku, jeśli jest taka konieczność

Przed przystąpieniem do zdejmowania szyny należy dokładnie umyć i osuszyć dłonie, aby uniknąć ewentualnego zakażenia lub przedostania się drobnoustrojów.

szyny zimmera

Gdzie kupić szynę Zimmera?

Szyny Zimmera to specjalistyczne artykuły medyczne stosowane najczęściej przez chirurgów, które nie są bezpośrednio dostępne dla pacjentów w każdej aptece. Produkty te są w głównej mierze zamawiane prosto od producentów oraz sprzedawane wyłącznie lekarzom i szpitalom, w których są one używane.

Wśród dostępnych ofert na ogólnodostępnym rynku medycznym znajdziemy jednak szyny Zimmera, które można stosować na pojedyncze palce, które uległy urazowi. Występują one w różnych formach, kolorach oraz cenach, które rozpoczynają się już od kilkunastu złotych za sztukę. Mimo wszystko zakupów tego typu dokonujemy na własną rękę.

Aby skorzystać z profesjonalnej pomocy oraz lat doświadczenia, należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem, który może zdiagnozować potrzeby oraz w poprawny sposób zabezpieczyć uszkodzoną kość lub staw. Pacjenci, decydując się na takie działania, zapewniają sobie odpowiednią opiekę.

Szyny Zimmera — podsumowanie

Szyny Zimmera to specjalistyczne artykuły medyczne stosowane w chirurgii ortopedycznej, które najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych lub metali. Dostępne są w różnych rozmiarach i wykazują właściwości elastyczne, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do kształtu uszkodzonej kości oraz skóry pacjenta.

Proces zakładania oraz zdejmowania szyny nie jest skomplikowany, jednak powinien być wykonany przez odpowiedniego lekarza. Odpowiednio założona szyna dobrze stabilizuje kość lub staw oraz zabezpiecza je przed zakażeniem, wspomagając tym samym proces gojenia.

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium